Как Пеевски владее правосъдието - обобщение
Как Пеевски владее правосъдието - Иван Бедров и Борис Митов разказват в детайли това. По-долу представям обобщение на разказа.
Видеото навлиза в дългата история на обвиненията в корупция около българския политик Делян Пеевски, разкривайки случаи на натиск върху държавни фирми и обвинения за участие в различни схеми в съдебната и медийната сфера. Въпреки множеството скандали през годините срещу Пеевски не са образувани разследвания, които да водят до съмнения за влиянието му върху съдебната система. Разказът също така обсъжда участието на Пеевски в скандал, включващ високопоставени личности, предполагаемите му връзки с контрабандата на цигари и потенциалното влияние при съдебни назначения. Сложната мрежа от връзки и предполагаема корупция около Пеевски поражда опасения за прозрачността и независимостта на съдебната система в България, като ключови фигури показват фаворитизъм към него, което показва необходимост от отчетност и контрол върху политическото влияние при назначаването на съдебни служители.
- 00:00:00 В този раздел разказвачът представя дългата история на обвиненията в корупция около Делян Пеевски, видна фигура в българската политика и бизнес. Разказвачът споменава, че от 2007 г. името на Пеевски многократно е свързвано с корупционни скандали, включително случаи на натиск върху държавни фирми за финансови облаги. Въпреки тези многобройни обвинения през годините срещу него не са образувани разследвания, което води до съмнения за влиянието му върху съдебната система чрез Висшия съдебен съвет. Към разказвача се присъединява журналистът Борис Митов, за да обсъдят заплетеността на Пеевски в корупцията и предизвикателствата, пред които е изправена българската съдебна система при разглеждането на подобни случаи.
- 00:05:00 В този раздел стенограмата обсъжда коалиция с участието на бившия цар Симеон Сакскобургготски, неговата партия НДСВ и Движението за права и свободи на Ахмед Доган, където Делян Пеевски по това време е редовен член . Възникна скандал с взаимни обвинения между високопоставения следовател Ангел Александров, който по-късно стана директор на Националната следствена служба и Корнелия Нинова, която тогава беше зам.-министър на енергетиката, заедно с Делян Пеевски. Скандалът доведе до оставки на Ангел Александров, Румен Овчаров, Корнелия Нинова и дори самият Пеевски, само че Пеевски се върна на поста си за разлика от останалите. Разследването по обвиненията на Христо Лачев в крайна сметка не доведе до съдебно производство, което доведе до много въпроси около действията на Борис Велчев като главен прокурор по онова време.
- 00:10:00 В този раздел се обсъжда как Пеевски уж е оказвал натиск върху Христо Лачев, което Пеевски отрича. По време на разговора им в офиса на Лачев в Булгартабак години по-късно се появява предполагаем независим свидетел, по-късно идентифициран като Петьо Петров, известен още като Еврото. Връзката между Пеевски и Петьо Петров датира от 2005 г., когато Пеевски с помощта на Ангел Александров влезе в съдебната система, въпреки липсата на необходимия юридически опит. Пеевски стана прокурор, след като беше близък приятел на Доган с протекцията на Ангел Александров, което доведе до съмнения за корупция и участие в различни схеми, свързани с търговия и влияние в съдебната система. През следващите години Пеевски и майка му придобиха вестници и медийни компании, което доведе до дискусии за него като медиен магнат. Друго разследване през 2007 г. постави Пеевски под лупа още веднъж, тъй като корпоративна търговска банка, Корпоративна търговска банка (КТБ), бързо се разрасна в България. Разказът подчертава поредица от инциденти, включващи Пеевски и Петьо Петров, показващи сложна мрежа от взаимоотношения в правната и медийната сфера на България.
- 00:15:00 В този раздел става ясно, че въпреки че Любомир Пеевски дълги години е притежавал медии, печеливши от рекламни приходи, Софийската градска прокуратура е решила да не разследва източника на средствата, с които са закупени вестниците. Аргументът за прекратяване на делото беше, че ръководената от Ирена Кръстева фирма е теглила кредит от банка, за да закупи вестниците, като не е ясно дали кредитът е върнат. Въпросната банка е натрупала значителна част от държавните средства, предимно в енергийния сектор, преди да фалира. Въпреки доказателствата, свързващи Пеевски с дейността на банката, той така и не беше разпитан по разследването. В откъс от видео от 2019 г. дори се споменава отричането на бившия главен прокурор Иван Гешев за връзка между Пеевски и предполагаемата схема на банката.
- 00:20:00 В този раздел дискусията е насочена към участието на скандалния български бизнесмен Делян Пеевски в операциите на банка, по-конкретно по отношение на голям кредит, който се пази в тайна години наред. Имаше подозрения за злоупотреба с банкови средства, като Пеевски уж решаваше къде отиват кредитите, включително на политици, и дори вземания за стотици милиони български левове бяха насочени към свързани с него бизнеси. Въпреки тези обвинения, прокуратурата не е разследвала Пеевски задълбочено, което е довело до проверка на хода на делото. Освен това, делото първоначално беше изградено върху сигнал за търговско влияние, включващ Пеевски, заедно с други лица, но по-късно беше прекратено поради липса на доказателства за неправомерни действия от страна на Пеевски и неговите сътрудници, което подчертава допълнителни опасения относно съдебното производство около случая.
- 00:25:00 В този раздел се подчертава как определени ключови личности в институциите, като прокурор Йордан Стоев, който все още е член на Висшия съдебен съвет и Прокурорската колегия, са изиграли активна роля в уволнението на Иван Гешев. Стоев беше обвинен от Гешев, че се е поддал на политически натиск да се обърне срещу него. Освен това, откъсът разглежда случаи, в които институции и конкретни лица на ключови позиции са показали силна подкрепа за Делян Пеевски, което показва различно отношение към него в сравнение с други. В текста се засягат различни казуси с Пеевски, като проверката по делото "Български тютюни", закупуването на вестници със заем и краткото притежание на Пеевски на част от "Български тютюни" чрез офшорни фирми. Откъсът също така споменава политически промени в медийната подкрепа, където издания, първоначално критични към Пеевски, се обърнаха в негова полза след смяна на правителството, и разяснява правните спорове около ролите на Пеевски в институции като Държавната агенция за национална сигурност и Конституционния съд.
- 00:30:00 В този раздел се обсъжда как Делян Пеевски, противоречива фигура в българската политика, и партия ГЕРБ бяха атакувани от прокуратурата, по-специално във връзка с дело с бивш служител, обвинен в търговия с влияние. Предполагаемите доказателства на прокуратурата за грандиозна схема, включваща влиятелни фигури като Бойко Борисов и Цветан Цветанов, предизвикаха интриги, но в крайна сметка делото претърпя обрат, когато ключово доказателство, бележник, уличаващ лица, мистериозно изчезна. Разделът разглежда и подозренията за връзки между лица, помагащи на Пеевски, и техния кариерен напредък в рамките на съдебната система, подчертавайки потенциални проблеми с корупция и влияние.
- 00:35:00 В тази рубрика се обсъжда как тефтерът изчезва. Инициалите на бележника ДП, които бяха свързани с обвинения в търговия с влияние, по-късно се оказаха променени в бележника, което поражда подозрение. Въпреки това официалното разследване за търговия с влияние беше спряно с изчезването на тефтера, което доведе до спекулации и шеги за участието на Пеевски. Разделът засяга също така как собствеността на Пеевски върху Булгартабак през 2016 г. и връзката му с руска банка предизвикаха безпокойство, като турските медии съобщиха за забрана за влизането му в Турция поради предполагаемо участие в определени дейности.
- 00:40:00 В този раздел се разкрива как името на Делян Пеевски е свързано с контрабанда на цигари през неговата фирма Булгартабак, съобщено от турската служба за борба с организираната престъпност и контрабандата. Въпреки официалните разследвания в България, разпитан за този доклад, бившият министър на вътрешните работи Валентин Радев отрече да има участие на Булгартабак или Пеевски в контрабандната дейност, както и тогавашния му главен секретар Младен Маринов. Объркването накара главният прокурор Сотир Цацаров публично да признае споменаването на Булгартабак в турския доклад, което накара прокуратурата да проведе допълнителни разследвания. Инцидентът повдигна съмнения за влияние или зависимост в рамките на съдебната система, намеквайки за сложността на отношенията на Пеевски с властите и съдебните процедури около бизнес дейността му.
- 00:45:00 В този раздел се обсъжда как Веселин Пенгезов, бивш председател на Софийския апелативен съд, споделя анекдоти за взаимоотношения с влиятелни фигури като Делян Пеевски, предполагащи потенциално влияние при съдебни назначения. Въпреки тези твърдения не са направени официални разследвания или разяснения от страна на съдебните органи. Разговорът засяга и бившия шеф на Върховния административен съд Георги Колев и предполагаемите му връзки с политически фигури като Бойко Борисов. Изтъкват се връзките между интересите на Пеевски и Борисов в съдебната система, като се позовават на записи, които предполагат влияние както на Пеевски, така и на Борисов в съдебните дела.
- 00:50:00 В този раздел се разкрива чрез разговори между двама съдии, че за първи път се споменава информация за къща в Барселона. Въпреки продължаващите скандали и разделения в партията ДПС, бяха изразени опасения относно влиянието на Пеевски в съдебната система, което доведе до призив за ново разследване. Съдебната система е изправена пред значителни сътресения, със смени в ръководството и нарастващ натиск за отговорност, особено след като Пеевски и Борисов поискаха оставката на Иван Гешев. Цикълът на политическо влияние при назначаването на ключови съдебни фигури, като например главния прокурор, поражда опасения за независимостта и прозрачността на съдебната система в България.
- 00:55:00 В този раздел се подчертава, че Конституционният съд отхвърли повечето от предложените конституционни промени, като позволи да останат само онези, които ограничават правомощията на президента. Назначаването на нов главен прокурор е планирано за януари 2025 г., което потенциално ще позволи на управляващите в момента в съдебната система, които са показали фаворизиране на Делян Пеевски, да останат на позициите си до 2032 г. Това подчертава колко е важно да се запомнят тези истории и кой се изказва, особено на фона на постоянния политически дискурс по телевизията. Зрителите се насърчават да бъдат информирани и да се абонират за различни платформи за актуализации на новини.
Comments
Post a Comment