Причини за протестите напоследък в България и съседните държави
Напоследък протестите в Турция, Румъния, Сърбия, Гърция, Северна Македония и България са предизвикани от различни местни проблеми, но често споделят общи теми като недоволство от корупция, политически натиск, икономически трудности или спорни правителствени решения. Ето обяснение защо хората протестират във всяка от тези страни към последните известни събития до март 2025 г.:
- Турция: Протестите в Турция са избухнали заради ареста на кмета на Истанбул Екрем Имамоглу в началото на 2025 г. Той е популярен опозиционен лидер и основен съперник на президента Реджеп Тайип Ердоган. Мнозина смятат, че арестът му по обвинения в корупция е политически мотивиран, за да бъде отстранен от президентските избори през 2028 г. Хиляди хора излязоха по улиците в Истанбул, Анкара и други градове, въпреки забраните за събиране, като полицията използва сълзотворен газ и гумени куршуми срещу демонстрантите. Те искат справедливост и обвиняват Ердоган в авторитарно управление.
- Румъния: В Румъния протестите започнаха в края на 2024 г. след противоречиви президентски избори, когато проруският кандидат Кълин Джорджеску спечели първия тур, но изборите бяха анулирани заради обвинения в руска намеса. Има две основни групи протестиращи: едните са студенти и проевропейски граждани, които се противопоставят на Джорджеску заради антидемократичните му възгледи, а другите са негови поддръжници, които смятат, че гласът им е бил "откраднат". Напрежението ескалира преди повторните избори, планирани за май 2025 г., като хората изразяват недоволство от политическата нестабилност и корупцията.
- Сърбия: В Сърбия масови студентски протести продължават от ноември 2024 г., когато срутването на покрив на жп гара в Нови Сад уби 15 души. Протестиращите обвиняват правителството в корупция и лоши строителни практики, които са довели до трагедията. Демонстрациите в Белград достигнаха връх на 15 март 2025 г. с около 300 000 души, превръщайки се в най-големия протест в историята на страната. Хората искат оставката на президента Александър Вучич, когото обвиняват в авторитарност и потискане на опозицията, като движението прерасна в по-широко недоволство срещу управлението му.
- Гърция: Протестите в Гърция са свързани с втората годишнина от влаковата катастрофа в Темпи през февруари 2023 г., при която загинаха 57 души. През март 2025 г. хората отново излязоха на улиците, за да поискат справедливост и да обвинят правителството в небрежност и липса на отчетност. Демонстрациите в Атина станаха насилствени, като протестиращите хвърляха бензинови бомби, а полицията отвръщаше със сълзотворен газ. Недоволството е насочено към системните проблеми в управлението и инфраструктурата.
- Северна Македония: В Северна Македония протестите избухнаха след пожар в нощен клуб в Кочани през март 2025 г., при който загинаха 59 души. Хората в Скопие и други градове излязоха да протестират срещу слабите мерки за безопасност и корупцията, които според тях са допринесли за трагедията. Те използват лозунги, подобни на тези в Сърбия, като свързват бедствието с по-широки системни провали в управлението на страната.
- България: Протестите са срещу плановете за въвеждане на еврото. На 22 февруари 2025 г. хиляди, организирани от партия "Възраждане", се събраха в София, стигайки до сблъсъци с полицията. Те се опасяват от загуба на суверенитет и икономически трудности, настоявайки за референдум. Недоволството е подсилено от политическа нестабилност и обвинения във фалшификации на избори.
Comments
Post a Comment